عوارض ارتودنسی کدامند ؟ چگونه می توانیم از بروز این عوارض جلوگیری کنیم؟

عوارض ارتودنسی

عوارض ارتودنسی کدامند ؟ چگونه می توانیم از بروز این عوارض جلوگیری کنیم؟

14 نوامبر 18 admin

شاید بیشتر مردم از مزایای ارتودنسی دندان آگاهی داشته باشند. مزایای ارتودنسی تنها شامل اصلاح ظاهر دندان های فرد نیست بلکه می تواند به بهبود سلامت کلی بدن نیز کمک کند. اما آیا ارتودنسی عوارضی هم دارد؟

در پاسخ باید گفت؛ ارتودنسی نیز مانند هر خدمات دندانی دیگری، بی خطر یا عارضه نیست. با اینکه احتمال دچار شدن به عوارض ارتودنسی بسیار پایین است اما در صورت دچار شدن می تواند مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.

اگر به دنبال انواع درمان ارتودنسی برای خود یا کودکتان (ارتودنسی پیشگیری) هستند، بهتر است ابتدا اطلاعات کافی درباره هزینه ارتودنسی دندان، معایب و مزایای آن داشته باشید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.

متخصص ارتودنسی بهترین شخص برای مشورت درباره نوع درمان ارتودنسی است و به شما کمک می کند تا تصمیمی عاقلانه بگیرید و بروز عوارض ارتودنسی بکاهید.

برخی شایع ترین مشکلات و عوارض ارتودنسی به شرح زیر است:

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

بهداشت دهان و دندان عامل مهمی برای سلامت و زیبایی دندان های بیماران ارتودنسی به حساب می آید. دندان ها در صورت تمیز نشدن ذرات غذایی و ماده پلاک از دهان، به سرعت پوسیده و کرم خورده می  شوند. خوشبختانه این مشکلات به راحتی و با مسواک زدن مداوم، استفاده از نخ دندان و پرهیز از غذاهای پر شکر قابل پیشگیری هستند. از آنجایی که این رسیدگی ها با وجود بریس های ارتودنسی در دهان، آسان نخواهد بود، رعایت بهداشت دهان و دندان به چالشی برای بیماران ارتودنسی تبدیل شده است.

کوتاه شدن ریشه دندان

در برخی از بیماران ریشه ی دندان ها در طول درمان ارتودنسی کوتاه می شوند. نمی توان پیش بینی کرد که آیا این اتفاق برای بیمار خواهد افتاد یا خیر اما برخی افراد نسبت به دیگران، بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل هستند. به طور کلی کوتاه شدن ریشه ی دندان عواقب مشخصی ندارد اما در برخی موارد می تواند تهدیدی برای طول عمر دندان محسوب شود.

آفت دهان

آفت دهان و زخم بافت های نرم

با قرار گرفتن بریس های ارتودنسی در دهان، جداره داخلی دهان، لب ها و لثه ها ممکن است در تماس با آنها دچار زخم و ناراحتی شوند. همچنین ممکن است بافت درونی دهان که در نتیجه ی تماس با بریس های ارتودنسی حساس شده است، آفت بزند. در صورت بروز هر یک از این مشکلات، متخصص ارتودنسی می تواند برای کاهش درد و حساس شدگی دهان، درمان مناسبی تجویز کند.

دندان فک جوش - انکیلوز

جوش خوردن ریشه دندان به استخوان فک (انکیلوز)

انکیلوز عبارت است از جوش خوردن ریشه ی دندان به استخوان فک که طی آن دندان کوتاه تر از سایر دندان ها دیده می شود البته این مورد جزو عوارض ارتودنسی محسوب نمی شود.اما دندان انکیلوز شده شانس زیادی برای حرکت کردن ندارد و ممکن است درمان ارتودنسی با شکست مواجه شود.

واکنش های آلرژیک

برخی بیماران ممکن است به مواد مورد استفاده در ارتودنسی مانند کش ها یا فلز های ارتودنسی آلرژی داشته باشند. به همین دلیل در اولین جلسه تمام حساسیت های خود را به مواد مختلف برای دندان پزشکتان لیست کنید. در این صورت  دندانپزشک از مواد دیگری برای ارتودنسی شما استفاده خواهد کرد.

آسیب به مینای دندان

از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان

مینای دندان ماده ای معدنی و سخت است که ممکن است در اثر درمان های ارتودنسی (خصوصا ارتودنسی ثابت)  فرسوده شده و خاصیت معدنی خود را از دست بدهد. مصرف شکر اولین عامل فرسایش مینا و آغاز روند پوسیدگی دندان است. در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، لکه های سفید یا زردی روی دندان ها ظاهر می شود.

با این حال، متخصص ارتودنسی مدام دندان ها را چک می کند تا در صورت بروز هر نشانه ای از پوسیدگی یا فرسایش مینای دندان به درمان اولیه آن بپردازد.

همچنین می توان برای پیشگیری از بروز عوارض ارتودنسی اقدامات زیر را انجام داد:

  • پرهیز از غذا ها و نوشیدمی های قندی
  • مسواک زدن با خمیر دندان های فلورایدی دوبار در روز

مسواک ارتودنسی

  • استفاده از دهان شویه های فلورایدی

عود کردن مشکلات ارتودنسی

عود کردن ارتودنسی به معنای حرکت و بازگشت دندان ها به حالت اولیه شان پس از ارتودنسی است. از آنجایی که دندان ها پس از اتمام ارتودنسی مستعد بازگشت به حالت قبل هستند؛ متخصص ارتودنسی استفاده از ریتینر یا نگهدارنده را که نوعی ارتودنسی متحرک   می باشد، برای بیمار تجویز می کند. در صورتی که بیمار طبق دستورات پزشک از ریتینر استفاده نکند، احتمال عود کردن ارتودنسی خصوصا بلافاصله پس از برداشتن بریس ها، بسیار بالا خواهد بود.

حتی با گذشت چندین سال، دندان ها هنوز هم مستعد حرکت کردن هستند و این اغلب به دلیل بالا رفتن سن و تغییرات ناشی از آن می باشد که کم و بیش در تمامی بیماران اتفاق می افتد. استفاده طولانی مدت از ریتینر ها می تواند از این مشکل جلوگیری کند.

بیماری های پریودنتال (لثه)

آماس لثه

علاوه بر پوسیدگی دندان، بریس های ارتودنسی می توانند احتمال آماس لثه و ابتلا به بیماری پریودنتیت را افزایش دهند. البته این در صورتی است که بیمار به درستی و تا خط لثه مسواک نزند و از نخ دندان برای تمیز کردن مابین بریس ها استفاده نکند. از آنجایی که مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای بیماران در مدت زمان ارتودنسی دشوار تر است، امکان ابتلا به این بیماری ها نیز در آنان بیشتر بوده و رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.