ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

7 سپتامبر 18 admin

همانطور که اثر انگشت هر انسانی منحصر به فرد می باشد، دندان های هر فرد نیز خاص بوده و با دیگران متفاوت است. این به این معنی است که نحوه ی درمان هر بیمار با دیگری متفاوت است و دندان همه ی آنها به یک میزان مشخص کار نمی برد. در صورتی که  نامرتبی دندان شما نیازمند درمان جزئی می باشد، ارتودنسی متحرک می تواند برایتان یک گزینه ی مناسب محسوب شود. این بریس ها از صفحات پلاستیکی به همراه سیم های خاصی ساخته شده اند و همانطور که از نامشان پیداست، می توان آنها را برای غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان از دهان خارج کرد.

ارتودنسی متحرک می تواند مشکلاتی مانند دیپ بایت، باریک بودن فک بالا، مشکل تک دندان در کراس بایت را حل کند. ارتودنسی متحرک تنها بخشی از درمان ارتودنسی بیمار را شامل می شود که یا ممکن است در ترکیب با ارتودنسی ثابت و یا قبل از شروع ارتودنسی ثابت (گاهی چند سال قبل) مورد استفاده قرار گیرند. با این حال بعضی اوقات برای مشکلات بسیار ساده در سنین جوانی، بریس های متحرک می توانند به تنهایی مشکل را حل کنند.

انواع بریس های متحرک

 • بریس های هاولی(Hawley’s appliances)

یکی از انواع بریس های متحرک، بریس های هاولی نام دارند. بریس هاولی دارای یک قوس لبی (جزء فعال) و چند آدامز کلاسپ (Adam’s clasps)(جزء نگهدارنده) می باشد. این بریس معمولا زمانی استفاده می شود که دندان های پیشین فک بالایی بیش از حد جلو باشند. قوس یا کمان روی دندان های جلویی قرار می گیرد و آنها را به داخل می کشد و کلاسپ به دندان های عقب قلاب می شود تا بریس را نگه دارد و جزء فعال را تقویت کند.  این بریس ها همچنین می توانند در صورت لزوم و با اعمال برخی تغییرات به عنوان ریتینر استفاده شوند.

 • زد اسپرینگ

یکی دیگر از بریس های ارتودنسی زد اسپرینگ نام دارد که برای کشیدن دندان های جلو رفته به سمت عقب استفاده می شود. از آنجایی که این بریس کوچک از یک جزء Z مانند (جزء فعال) به همراه اجزاء نگهدارنده تشکیل شده است، بسیار ساده و پنهان می باشد. این بریس به دلیل نصب کلاسپ روی دندان های عقبی و نصب زد اسپرینگ در پشت دندانی که نیاز به حرکت دارد، از بیرون اصلا مشخص نبوده و به هیچ وجه دیده نمی شود.

 • اینویزیلاین (بریس های نامرئی)

این بریس های متحرک نوعی فناوری جدید در ارتودنسی می باشند. امروزه بریس های نامرئی به دلیل شفافیت و نامرئی بودن که برای اکثریت افراد اهمیت قابل توجهی دارد، از محبوبیت بالایی برخوردارند. نوجوانان و جوانان معمولا به دلیل مشخص بودن بریس های ثابت در دهان، تمایل چندانی به آنها ندارند. علاوه بر آن، نصب و قرار گرفتن بریس های ثابت در دهان دردناک بوده و معمولا در روز های اولیه باعث جراحت و زخمی شدن دهان بیمار می شود. همچنین عادت کردن به بریس های ثابت به دلیل درشت بودن آنها بسیار زمان بر بوده و تمیز کردن آنها دشوار می باشد. اگرچه نتایج به دست آمده از بریس های ثابت بسیار خوب است و دارای محاسنی هستند که بریس های نامرئی به هیج وجه نمی توانند آنها را تامین کنند.

فواید ارتودنسی متحرک

بریس های نامرئی دارای فواید بسیاری هستند.

 • می توان به راحتی آنها را برای فعالیت های روزانه مانند نظافت دهان، غذا خوردن، ورزش و نواختن آلات موسیقی از دهان خارج کرد.
 • به آسانی می توان بریس ها را در دهان قرار داد و روزانه ۲۲ ساعت در دهان نگه داشت.
 • به منظور راحتی بیشتر بیمار طراحی شده اند.
 • از مواد کاربردی زیبایی به منظور رنگ دندان بودن یا شفاف بودن بریس های نامرئی استفاده شده است.
 • تنها پس از چند هفته می توان تاثیر بریس ها در صاف و مرتب کردن دندان ها را مشاهده کرد.
 • در صورتی که هزینه ها به صورت اقساطی و با برنامه مشخص پرداخت شوند، بریس های نامرئی می توانند مقرون به صرفه باشند.
 • از آنجایی که می توان بریس ها را از دهان جارج کرد، تمیز کردن دندان بر خلاف بریس های ثابت بسیار آسان خواهد بود.

مضرات ارتودنسی متحرک

 • اختلال در سخن گفتن در مدت قرارگیری بریس ها در دهان
 • مانند هر بریس دیگری در ابتدای قرارگرفتن در دهان، بیمار کمی احساس درد و فشار می کند.
 • بریس های نامرئی باید طبق برنامه ای منظم روزانه در دهان قرار بگیرند.
 • بریس های نامرئی برای درمان همه ی ناهنجاری های دندانی مناسب نیستند.

طول دوره ی درمان ارتودنسی متحرک

به طور کلی، درمان با بریس های متحرک کمتر از بریس های ثابت زمان می برد. در برخی موارد بریس های ثابت و متحرک با هم استفاده می شوند. زمان حدودی تخمین زده شده برای درمان در جلسه ی اول ملاقات با ارتودنتیست مشخص خواهد شد.

پس از پایان درمان و برداشتن بریس های ثابت، لازم است بیمار از ریتینر های پلاستیکی شفاف برای نگه داشتن دندان ها در موقعیت جدیدشان استفاده کند. در ابتدا ممکن است لازم باشد ریتینر ها به طور تمام وقت در دهان قرار داشته باشند ولی به مرور زمان به علت ثابت شدن دندان ها در جایگاه جدید، این مدت استفاده کاهش پیدا می کند.

سن مناسب برای شروع درمان ارتودنسی

بهترین زمان برای شروع فرآیند ارتودنسی دوره ایست که به اصطلاح به آن دوره ی دندان های مخلوط می گویند. این دوره زمانی است که کودکان هنوز دندان های شیری خود را دارند و چند دندان اصلی نیز به آنها اضافه شده است. بنابراین اولین دندان ها تغییر کرده اند اما دندان های آسیاب هنوز تغییری نکرده اند. این سن حدودا ۷ تا ۱۰ سالگی می باشد. در طول این دوره، می توان استخوان فک و دندان ها را به جایگاه صحیح شان منتقل کرد. به علاوه در این دوره می توان کودک را از عادات بدی مانند مکیدن انگشت شست و بیرون انداختن زبان بازداشت.

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

ممکن است بریس های متحرک به مدت ۳ تا ۵ روز و قبل از عادت کردن دهان، دندان و ماهیچه های دهان آزاردهنده باشند. در صورت لزوم می توانید از مسکن هایی که برای سردرد مصرف می کنید، استفاده کنید. در صورتی که در نقطه خاصی از دهان احساس درد می کنید باید سریعا با ارتودنتیست خود مشورت کنید یا به مطب وی مراجعه کنید اما تا حد ممکن از بریس های خود استفاده کنید و آنها را از دهان خارج نکنید.

شرایط استفاده از بریس های متحرک

با اینکه بریس های متحرک می توانند مفید واقع شوند اما برای همه ی بیماران با هر نوع مشکلی توصیه نمی شوند. متخصص ارتودنسی در صورتی که مشکل بیمار در حد جزئی تا متوسط باشد،   بریس های متحرک شفاف را به وی توصیه می کند. این بریس ها برای بزرگسالان و نوجوانانی که نگران ظاهر خود هستند، گزینه ی ایده آلی محسوب می شود. از آنجایی که کودکان معمولا مشکلات پیچیده تری دارند، بریس های متحرک به آنها توصیه نمی شود. به خاطر داشته باشید، همانطور که از نام این بریس ها پیداست، به طور طبیعی به آسانی از جای خود در آیند و به همین دلیل بهترین گزینه برای کودکان نمی باشند. در هر صورت تشخیص بهترین و مناسب ترین بریس برای شخص بیمار به عهده متخصص ارتودنسی می باشد.